28 czerwca 2012

[124] Zabić Jane
Autorka: Erica Spindler
Tytuł: Zabić Jane
Tytuł oryginału: See Jane Die
Przełożył: Krzysztof Puławski
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2011
Wydawnictwo: Mira Harlequin
Liczba stron: 492


Fragmenty książki:
"Dożywotnio skazana była, by patrzeć na świat inaczej, wiedząc przy tym, że świat, też odbiera ją jako inną i dziwną, żeby nie powiedzieć - dziwaczną."
"Gdyby wyjawiła swe wątpliwości, gdyby nadała im słowną formę, zaczęłaby żyć własnym życiem."
"Wszystko we wszechświecie ma swój cel. I wszystko ma swoją przyczynę."
"Jane zamarła. Zaczęła szybciej oddychać, a włosy na jej karku zjeżyły się, jakby na nowo przeżywała miniony koszmar."

      Jane Killan to obecnie kobieta mająca własny dom, psa, męża, a dodatkowo spodziewająca się dziecka. Najwyraźniej przeszłość, w której jako nastolatka została potrącona przez motorówkę, odeszła w zapomnienie, a w zamian tego Jane otrzymała prawdziwe szczęście. Niestety jak to bywa nie trwa to zbyt długo. Jej mąż - Ian Westbrook - zostaje głównym podejrzanym w sprawie brutalnego morderstwa. Kobietę nachodzą wątpliwości co do tego, czy jej mąż na pewno jest niewinny. Dodatkowo powraca do niej koszmar z przeszłości, dzięki któremu Jane coraz bardziej czuje się mniej bezpiecznie nawet we własnym domu. Najgorsze jest to, że morderca wie o niej wszystko i nie zawaha się użyć jej własnych lęków po to, by raz na zawsze skończyć swoje dzieło, które zaczął kilka lat wcześniej.

    Erica Spindler stworzyła pełną grozy, wahań, a także niepewności fabułę, w której nie brakuje dosłownie niczego. Czytając książkę co chwilę dzieje się coś nowego lub ciekawego przez co ciężko oderwać od tej lektury. Mamy tutaj wszystko, a mianowicie anonimowe liściki, karierę głównej bohaterki, a także pełno morderstw i zastanawiania się nad tym komu tak naprawdę można zaufać. Książka jest naprawdę fenomenalna i autorka z pewnością włożyła w nią mnóstwo wysiłku, który oczywiście rzuca się w oczy, za co należą się ukłony twórczyni całej opowieści.

    Okładka książki doskonale pasuje do całej fabuły, gdyż widzimy tutaj dziewczynę, która leży w wodzie , co prawdopodobnie przedstawia wypadek Jane z lat młodości. Dodatkowo te ciemne kolory i różowa sukienka nadają niepewności co do tego co możemy znaleźć w książce, a także doznajemy smutku, gdyż nie wiadomo jak potoczą się losy głównej bohaterki.

     "Zabić Jane" to z pewnością książka, która wciągnie nas od pierwszej, aż do ostatniej strony, gdzie po prostu nie da się od niej oderwać. Na pewno jest to powieść, której tak po prostu się nie zapomni i na zawsze pozostanie w naszych sercach. Dlatego też polecam ją każdemu kto po nią sięgnie, a mogę zagwarantować, że to na pewno nie będzie zmarnowany czas.  

***

Egzemplarz redakcyjny otrzymałam od Wydawnictwa Harlequin Mira, za co serdecznie dziękuję.
  
3 komentarze:

  1. Podoba mi się. O dziwo, ale ostatnio ciągnie mnie do kryminałów i nie mam pojęcia dlaczego. W każdym razie tytuł książki już zapisałam. I masz rację, okładka naprawdę jest świetna i oddaje klimat. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Erica Spindler należy do moich ulubionych pisarek. Kiedyś przeczytałam "Morderca bierze wszystko" gdzie główną bohaterką była siostra Jane. Książka była fenomenalna. Niestety, "Zabić Jane" nigdzie nie mogę znaleźć, a bardzo chciałabym zapoznać się z tą powieścią.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja, szczerze mówiąc, aż tak się nie zainteresowałam tą książką, gdyż sięgam tylko po książkę, gdy znajdzie się w niej wątek romantyczny ;)

    OdpowiedzUsuń