27 maja 2012

[11] Córka nomadówAutor: Jeanne D'Haem
Tytuł: Córka nomadów
Tytuł orginału: Desert Dawn
Przełożyła: Krystyna Chmiel
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2002
Liczba stron: 208

Opis:
"Waris Dire po 20 latach pobytu w Europie i Stanach Zjednoczonych, już jako słynna modelka postanowiła odwiedzić ojczyznę, nękaną wewnętrznymi wojnami, by zobaczyć się z rodziną, a zwłaszcza z ukochaną matką. Podróż do Somalii jest prawdziwą drogą przez mękę, ale spotkanie z rodziną uświadamia jej, że nadal jest prawdziwą nomadką, związaną uczuciowo ze swym dzikim, nieszczęsnym, pięknym krajem. Córka nomadów wraca do domu... ale nie na stałe."

Owa książka to druga część szanownej opowieści somaliskiej dziewczyny, która została modelką. Pierwsza część to "Kwiat pustyni", której recenzję również napisałam <tutaj>
Tym razem Waris rozstaje się z mężem i wyrusza w podróż do znanego, ale całkowicie zmienionego kraju, by odwiedzić rodzinę, Książka jest pisana tym samym stylem co poprzednia i również opowiada o przeżyciach związanych z krajem, kiedy jeszcze tutaj mieszkała. W opowieści dziewczyna poznaje część swojej rodziny o której nie miała pojęcia; pomaga swojemu ojcu, który ma problemy z oczami oraz razem z innymi cieszy się, że są razem chociaż przez parę dni. Książka tak właściwie pisze o życiu w Somalii i podróży, którą Waris przebyła, żeby się dostać do kraju. Poza tym kilka fragmentów, które były opisane w poprzedniej książce tutaj też się znajdują napisane bardzo podobnie. Przez co niestety książka czasami wydaje się nieciekawa. Moje odczucie jest takie: książka przyciąga, ale zbyt wiele fragmentów powtarza się z wcześniejszej książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz