27 maja 2012

[12] Mała księżniczka


Autor: Frances Hodgson Burnett
Tytuł: Mała księżniczka
Tytuł orginału: ?
Przełożył: Józef Birkenmajer
Rok i miejsce wydania: Kraków 2004

Opis:
"Sara Crewe jest szczęśliwą dziewczynką - jej kochający ojciec dba o to, żeby miała wszystko, czego zapragnie. Z powodu swego bogactwa, mądrości i szlachetności nazywana jest przez koleżanki księżniczką i sama stara się postępować tak, aby na to określenie w pełni zasłużyć. Jednak pewnego dnia jej sytuacja ulega dramatycznej zmianie... Jak Sara zachowa się w nowych warunkach? Czy w niesprzyjających okolicznościach nadal potrafi zachowywać się i postępować jak księżniczka? - o tym przekonacie się, czytając tę niezwykle interesującą, mądrą i wzruszającą opowieść."

Po mimo tego, że mam już 16 lat nadal lubię sięgnąć po tą książkę i kolejny raz ją przeczytać. Kiedyś jak byłam mała to zawsze oglądałam bajkę o Małej Księżniczce i na samym końcu zawsze siedziałam przytulona do misia i totalnie rozpłakana. Mimo to lubię tą książkę.
Jest to historia dziewczynki, która trafia na pensję przez co jej świat totalnie się zmienia . Jej własny, kochający tata zostawia ją wśród innych dziewczyn, a sam jedzie do Indii. Opowieść pisana prostym i zrozumiałym tekstem, która wprowadza nas w historię dziewczynki i jej wyobrażenia na temat różnych dziedzin np. praca jej taty. Sara twierdzi, że są tam kopalnie diamentów. Jednak straszny los powoduje, że wszystko staje pod znakiem zapytania i nie wiadomo czy dziewczynka w ogóle przeżyje. Zaczyna ciężko pracować. Książka dla każdego i dla młodszych i dla starszych. Z sentymentem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz