29 maja 2012

[18] Niebieski rower


Autor: Regine Deforges
Tytuł: Niebieski rower
Tytuł orginału: La bicyclette bleue
Przełożyła: Regina Gręda
Rok i miejsce wydania: Warszawa 1988
Liczba stron: 318

Opis:
"Jaką drogą pojadą, żeby zabić mężczyznę, którego obie kochały? Przez Mouzon? Przez Carignan? Nic więcej nie istniało poza miasteczkiem Moiry, które stało się dla Lei pępkiem świata i punktem zwrotnym w tej wojnie. Musiała dokładnie wiedzieć, co tam się dzieje. Kto mógłby ją o tym poinformować?"
"Zaczęrpnąwszy znowu wody, postawił wiadro na brzegu studni i zaczął się rozbierać. Niebawem był nagi. Lea nie spuszczała z niego wzroku. Podobał jej się jego szeroki tors, lśniący od potu w poświacie nocy, wąskie biodra, smukłe, owłosione uda i członek na tle ciemnego łona podbrzusza."
"Lea poddawała sie tym zabiegom, wzruszały ja dłonie, które tak brutalnie obchodziły się z jej piersiami, delikatnie przesuwały się po jej sromie i udach."
"Nigdy nie przypuszczała, że powierzchnia ciała mężczyzny jest tak wielka ani że mięśnie mogą być tak twarde. Pomrukiwał z rozkoszy pod dotykiem jej drobnych, niezręcznych dłoni. W ciemności dziewczyna poczuła, że się czerwieni, kiedy natknęła się na wzwiedziony członek."

Rok 1939-1942 wojna między Niemcami, a Francją. Francję przejmują Niemcy. W tym czasie owa dziewczyna imieniem Lea dorasta i kocha się z mężczyznami po mimo tego, że kocha Lurenta - męża Camille, którą Lea się opiekuje, a owa żona darzy ją szczególnym zaufaniem. W książce możemy znaleźć prawdziwe dziewczyny, które nie są dobre, a czasami nawet złe. Dziewczyny, które zdradzają swoich kochanków ze swoimi wielbicielami chociaż kochają kogoś innego. Książka pokazuje jacy naprawdę są ludzie. W książce można znaleźć doskonały opis wydarzeń wojennych oraz opis wstrząsu jaki wywołują ludzie leżący na ulicy po bombardowaniu lub opis przeżyć w wyniku czego dana osoba widziała jak kogoś zabili. Poza tym jest mnóstwo wątków miłośnych, intryg, a także miłości rodzinnej i żałoby po śmierci jednego z rodziców oraz tęsknota za kochankiem. Książka warta uwagi, ale w większości dla tych co mają mocne nerwy, bo niektóre sceny są naprawdę przerażające. Poza tym owa książka jest 1 z 3 tomów trylogii "Niebieski rower".
P.S. Właśnie czytam drugą część pt. "Ale Henri Martin 101."

Ocena: 10/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz