29 maja 2012

[19] Aleja Henri Martin 101Autor: Regine Deforges
Tytuł: Aleja Henri Martin 101
Tytuł orginału: 101, Avenue Henri-Martin
Przełożyła: Wiera Bieńkowska
Rok i miejsce wydania: Warszawa 1988
Liczba stron: 271

Fragment książki:
"Znowu cios. Podniesiona reka opada. Mężczyźni podnoszą zmaltretowane ciało. Jeden ujmuje kobietę za ramiona, drugi za nogi. Długie, czarne włosy, wlokąc się po bruku, zmiatają kurz: trochę krwi. Mężczyźni wrzucają ofiarę do furgonetki. Ognik papierosa zapalonego po dokonanym wysiłku. Trzask drzwiczek. Warkot silników. I cisza. Nikt się nie ruszył. Nikt nie słyszał że mordowano kobietę."


Autorką książki jest Regine Deforges - francuska pisarka znana m.in. z trylogii do której zalicza się: "Niebieski rower", "Aleja Henri Martin 101" i "A diabeł wciąż się śmieje".

Jest to druga część losów Lei - dziewczyny, która bierze czynny udział w wojnie przy czym nie zaniedbuje swoich kochanków. Wojna nadal trwa.Francja coraz wyraźniej zaznacza się na podział walczącej i kolaborującej Francji. Gdy pozornie ludzie biorą udział w pozornym życiu oraz chodzą do kawiarni to na ulicach torturuje się ludzi ruchu oporu, a przeważnie Żydów poza tym brakuje opału i kartek, aby dostać jedzenie oraz pieniędzy. A Lea piękna i pełna temperamentu dziewczyna robi to co narzucił jej los czyli uczestniczy w ruchu oporu niesie pomoc uciekinierom oraz stara się utrzymać swoją rodzinną ziemię.

"Aleja Henri Martin 101" to książka wbrew pozorom nie tylko i wyłącznie o wojnie, gdyż poza wojną są problemy niektórych przyjaciół głównej bohaterki oraz losy członków jej rodziny. Poza tym książka o dziwo już na początku nie jest nudna. Co prawda jestem zawiedziona zakończeniem no, ale różnie bywa.

Według mnie książka jest dobra, aczkolwiek 1 część "Niebieski rower" była lepsza od tej, gdyż w tej książce jest więcej wątków dotyczących wojny niż życia osobistego, gdzie w poprzedniej części było na odwrót.

Ocena: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz