30 maja 2012

[24] Pamiętnik narkomankiAutor: Barbara Rosiek
Tytuł: Pamiętnik narkomanki
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2008
Liczba stron: 304

Fragment książki:
"Do mojego stolika dosiadło się dwóch chłopców. Byli dziwnie ubrani. Mieli długie włosy, rzemyki na szyjach i rękach. Spytali, co tu robię i tak zaczęliśmy rozmawiać. Jeden z nich, Filip, długo mi się przyglądał i w końcu spytał, czy chcę iść z nimi w pewne miejsce. Zgodziłam się, nie pytając o nic. Czułam, że to będzie coś bardzo interesującego. Chciałam się dowiedzieć, co porabiają ci chłopcy, jak żyją. Chciałam poznać coś innego od tego, co do tej pory znałam. Czyli domu rodzinnego i szkoły."

Kolejna autobiograficzna książka owej autorki, która tym razem opisuje swoje życie od ok. 14 do 27 roku życia. Poznajemy cały życiorys owej bohaterki, którą jest sama autorka. Dowiadujemy się jak zaczęła brać narkotyki, a później jak powoli chciała przestać.

Barbara spotyka dwóch chłopaków, którzy wprowadzają ją w świat narkomanii. Początkowo twierdzi, ze robi to tylko sportowo i, że wcale nie jest uzależniona w związku z czym zawsze może przestać. Niestety tak nie jest. Już po pierwszej dawce wszyscy wiedzą jak mniej więcej zakończy się jej "nowy świat". Jednak ona jest przekonana, że nie jest uzależniona. Zaczyna się zwiększanie dawek oraz branie czegoś mocniejszego, gdy nie ma jej ulubionego narkotyku jakim jest morfina. W końcu Basia coraz bardziej stacza się na dno. Ląduje w różnych psychiatrykach, sanatoriach, a nawet w więzieniach z których i tak ucieka, gdyż nie może wytrzymać bez narkotyku. Dodatkowo ma jeszcze życie szkolne w którym musi przechodzić z klasy do klasy i o dziwo po mimo brania narkotyków zdaje bez problemu. W końcu po roku przerwy postanawia iść na studia na kierunek psychologii w Katowicach. To właśnie wtedy zaczyna wierzyć w siebie i próbuje skończyć z nałogiem. Przez jakiś czas jej się udaje, ale w pewne wakacje nie wytrzymuje i po raz kolejny sięga po narkotyk. Czy Basia wyjdzie z owego nałogu?

Książka opowiada o historii narkomanki, która zaczęła brać oraz jak próbuje nieudolnie przestać i skończyć z nałogiem. Po mimo normalnego życia chciała zobaczyć jak to jest, gdy poznaje coś innego. No i na własnej skórze się przekonała. Jest to książka o bohaterce, która jako jedna z niewielu wyszła z nałogu chociaż było naprawdę ciężko, gdyż narkoman zawsze zostaje narkomanem nawet jeśli przez kilka lat nie bierze. Wystarczy, że zacznie, a cały koszmar odbywa się od nowa. Tak naprawdę nikt z nas nie wie jak to jest brać narkotyki, a ta książka pokazuje nam co narkotyki robią z ludźmi i jak trudno po prostu przestać je brać. I nigdy nie wiemy czy owy nałóg nie trafi właśnie na nas. W końcu nikt nie może tego przewidzieć.

"Pamiętnik narkomanki" jest przestrogą dla młodzieży, a także rodziców i wychowawców, dlatego polecam książkę tym, którzy po prostu chcą wiedzieć co narkotyk robi z ludźmi i ile trzeba przejść, żeby z tego wyjść. Tak naprawdę nikomu nie można pomóc wyjść z nałogu, gdy owy narkoman tego po prostu nie chce i nie wierzy w siebie.

Ocena: 10/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz