30 maja 2012

[31] W stronę prawdyAutor: Anna Quindlen
Tytuł: W stronę prawdy
Tytuł orginału: One true thing
Przełożyła: Zdzisława Lewikowa
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2006
Liczba stron: 319

Fragment książki:
"Kochaliśmy się pod nisko zwisającymi gałęziami jakiegoś krzaku. Ja już finiszowałam, a Jon wciąż się jeszcze nade mną kolebał. Jego na wpół oddech, a na wpół jęk: aa aa aa aa, był jedynym dźwiękiem rozchodzącym się w nieruchomym powietrzu. [...] Nie było niczego erotycznego w tej scenie."
"W rzeczywistości wszyscy pragniemy tylko tego, by uczynić swoje życie prostszym. Czasem ludzie się dziwią, że po tym, co mnie spotkało, nie jestem zgorzkniała. Muszę przyznać, że przez długi czas taka byłam i uważam, że jest to zrozumiałe. śmierć jest czymś tak dziwnym, tak tajemniczym i smutnym, że bardzo chcemy obarczyć kogoś winą za nią. I chyba niektórym łatwo było obarczyć tą winą mnie."

"W stronę prawdy" to opowieść Ellen Gulden, która z powodu zaistniałej sytuacji musiała przenieść się z Nowego Jorku do Langhorne - miasteczka w którym spędziła dzieciństwo.

Ellen ma dobrą pracę, ładne mieszkanie, chłopaka oraz wielu przyjaciół w Nowym Jorku. Każde święto i wolny dzień spędza u rodziców w Langhorne. Jej ojciec jest profesorem anglistyki w miejscowym college'u. Natomiast matka, Katherine, zajmuje się domem i stara się, aby wszędzie było czysto i żeby każdy był szczęśliwy. Jednak pewnego dnia wszystko pryska, gdy Ellen i jej dwóch braci dowiaduje się, że ich matka ma raka i pozostało jej niewiele czasu do dalszego życia. Ojciec nakłania Ellen, aby została w domu i zajęła się matką jednak dziewczyna nie chce zostawiać tego beztroskiego życia jakie ma w wielkim mieście. W końcu Ellen podejmuje trudne wyzwanie i zostaje w domu. W ciągu tych kilku miesięcy zaprzyjaźnia się z matką i dopiero pod koniec jej życia dziewczyna tak naprawdę poznaje kim tak naprawdę była jej matka. Gdy Katherine umiera okazuje się, że zmarła z powodu zbyt dużej ilości morfiny. Tylko kto dał jej umyślnie śmiertelną dawkę?

Powieść pokazuje przemianę dziewczyny, a także członków rodziny z powodu jednej sytuacji, która akurat ma miejsce. Dzięki temu Katherine wreszcie może być ze swoją córką i rozmawiać z nią o wszystkim czego zabrakło w dzieciństwie Ellen. "W stronę prawdy" dokładnie opisuje historię choroby oraz jej koniec. Pokazuje jak bardzo zmienia się ciało i w jak szybkim czasie chora kobieta przestaje funkcjonować poprawnie.

Według mnie książka pokazuje jak jest czasami ciężko zmierzyć się z niektórymi sytuacjami, które mają miejsce w naszym codziennym życiu i jak trudno przez to wszystko przejść obojętnie.

Ocena: 10/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz