30 maja 2012

[40] Mój tata z obcej planetyAutor: Joanna Rudniańska
Tytuł: Mój tata z obcej planety
Rok i miejsce wydania: Lasek 2008
Liczba stron: 135

Fragment książki:
"U niej w domu zawsze bawiliśmy się w śmierć. Ten, który miał umrzeć, siadał w fotelu stojącym naprzeciw telewizora i umierał, a pozostali palili świece i powtarzali za Angeliką zdania, które czytała z grubej Biblii w okładkach z zielonego, błyszczącego plastiku.
Traktowaliśmy to poważnie, bo w tamtym fotelu umarł jej tata."

"Mój tata z obcej planety" Joanny Rudniańskiej to dosyć dziwna i specyficzna książka opowiadająca o dwóch podobnych, ale różnych światach.

Piostrusia - dziewczynka mieszkająca na Ursynowie w Warszawie wraz ze swoją mamą, która nie robi nic poza czytaniem książek i paleniem papierosów. Dziecko nie posiada ojca, ale do czasu. Gdy na jej balkonie ląduje wielkie jajo wszystko się zmienia. Piotrusia wreszcie ma ojca, ale nie mówi do niego tata tylko Lew, bo tak ma na imię. Poza tym dziewczynka ma jeszcze przyjaciółkę w sowim wieku - Angelikę - która również ma nieciekawą sytuację w domu, mniej więcej podobną do Piotrusi.

Cała akcja zaczyna sie od lądującego jaja. Jest to przedmiot dzięki, któremu można przedostać się w inne miejsc. Niemal jak świstoklik z Harry'ego Pottera tyle, że bardziej wygodne. Pojawia się nowy tata Piotrusi - Lew, który opowiada jej o swojej planecie z której pochodzi i z której uciekł, aby ocalić swoje własne życie. W końcu ktoś się dowiaduje, gdzie przebywa Lew przez co razem z mamą Piotrusi i dziewczynką przenoszą się z wielkiego miasta wieś. Jednak żadna z nich nie jest tym pomysłem zachwycona. Tutaj Piotrusie spotykają dziwne, czasem nawet nieprzyjemne rzeczy, dlatego gdy ma ich dość wsiada do jaja i wyrusza na planetę Lwa, w której już nie jest tak jak dawniej.

W kolejnej części dowiadujemy się, że mama dziewczynki jest w ciąży i razem z Lwem zamieszka na jego planecie, a Piotrusia zostanie na Ziemi i będzie szczęśliwa. Czy tak się skończy owa historia? Tego dowiecie się z książki.

"Mój tata z obcej planety" składa się z 9 rozdziałów i kończy się zakończeniem. pisana w formie pamiętnika. Książka oprowadzająca po 3 różnych płaszczyznach jakimi są miasto, wież i planeta Lwa. Intrygująca i ciekawa chociaż jakoś strasznie ujmująca nie jest.

Pozdrawiam.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz