1 czerwca 2012

[45] Hera moja miłośćAutor: Anna Onichimowska
Tytuł: Hera moja miłość
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2003
Liczba stron: 159

Fragmenty książki:
"Składam ten świat po kawałku, ponieważ lustro, w którym się kiedyś odbijał rozsypało się w drobny mak. Bo wystarczy, że zabraknie jednego kawałka puzzli, a obraz nigdy nie będzie kompletny."
"Kiedy leżał obok, miała wrażenie, że nic złego nie może się zdarzyć. Nawet jeśli potem, w świetle dnia, dziwiła się własnym uczuciom, trwały w niej niezmienne, od kiedy go spotkała."
"Pewnie to jej daje jakieś poczucie bezpieczeństwa. Że ma gdzie uciec. Że ma dużo kryjówek. Ale jestem pewna, że nie pamięta, które klucze są do jakich drzwi."
"Patrzę na nią teraz jak na egzotycznego owada. Bliźniaczki. Dwujajowe. Miłością jednej jest hera, a drugiej?"

"Hera moja miłość" to książka opowiadająca o rodzinie Jacka, a także o jego towarzystwie wokół którego się obraca, co prowadzi do tego, że chłopiec sięga po narkotyki. Natomiast jego ojciec też ma nałogowy problem.

Jacek Niwicki ma niemal wszystko, młodszego brata, dziewczynę - Dankę oraz skręty, które pomagają mu się wyluzować. Wszystko jest w porządku dopóki chłopiec zamiast imprezy u kumpla wybiera samotny wieczór w kinie. To wtedy Jacek traci Dankę na zawsze. Nagle wszystko lega w gruzach. Pewnego dnia Michał - brat Jacka, wchodzi do pokoju brata i kradnie jednego skręta, co niestety kończy się dla niego śmiercią. Natomiast Jacek według rodziców ponosi całą winę za śmierć młodszego brata. Ojciec Jacka coraz częściej pije, a chłopiec poznaje Kometę, dla której miłością jest hera. Wkrótce Jacek również zaczyna ćpać oraz poznaje siostrę Komety, która zdradza mu dlaczego jej siostra zaczęła brać.

Anna Onichimowska wprowadza nas w świat narkotyków z całkowicie innej strony niż inne książki o tej tematyce. Autorka pokazuje, dlaczego niektórzy sięgają po narkotyki i co jest tego powodem. W tym przypadku wina spoczywa na rodzinie, ponieważ rodzice nie zajmowali się dziećmi, a w dodatku ojciec co chwilę sięgał po alkohol. To przez to Jacek sięgnął po herę.

Książka jest podzielona na dwie części. Jedna mówi o życiu rodziny, gdzie Michał jeszcze żyje. Natomiast druga opowiada o dalszym życiu Jacka i coraz głębszym rozpadzie rodziny, która jeszcze niedawno była szczęśliwa.

Według mnie jest to najlepsza historia o tematyce narkotykowej, ponieważ autorka książki chce pokazać coś więcej niż nałóg nastolatka i jego walkę o przetrwanie. Anna Onichimowska pokazuje co ma wpływ na decyzję sięgnięcia po narkotyki. Dlatego też zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki, bo jest całkowicie inna niż te, z którymi mamy lub mieliśmy do czynienia.


Pozdrawiam :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz