3 czerwca 2012

[76] Harjunpaa i kapłan złaAutor: Matti Yrjana Joensuu
Tytuł: Harjunpaa i kapłan zła
Tytuł oryginału: Harjunpaa ja pahan pappi
Przełożyła: Bożena Kojro
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2005
Wydawnictwo: Kojro
Liczba stron: 320

Fragmenty książki:
"Wszystko co dobre, stało się nieprawdziwe. Nadal panowała ciemność. Noc jeszcze się nie skończyła, ta sama zła noc."
"Zabijanie nie jest przecież nawet grzechem. Dlatego tak naprawdę, nie może być przestępstwem. Wszystko wynika z fałszerstw, jakich się dopuszczają nierozumni ludzie."
"I chyba nie chodziło o zdolność, ale fakt, że nie pozwalał sobie na stan bycia dobrym, w czym wyrażało się według niego pisanie i jego istnienie jako pisarza, bo musiałby się wtedy sprzeciwić największym autorytetom swojego życia."
"Dziecko musi kochać rodziców, by sobie wmówić, że są dobrzy. W ten sposób czuje się bezpieczne w ich towarzystwie kochane. Miłość dziecka jest tak wielka, że kocha ono nawet za cenę własnego życia."


Biorąc do ręki kryminał oczekujemy niesamowitej akcji, wylewu krwi, a także tajemniczości. To wszystko powinien zawierać kryminał godny uwagi. „Harjunpaa i kapłan zła” to również kryminał, w którym nie tylko spotkamy się z niezwykłą akcją i morderstwami. To książka dzięki, której dowiadujemy się jak uczucia z dzieciństwa są w stanie zmienić nasze dalsze życie, a także jaką nienawiścią są przesiąknięci niektórzy rodzice.

Policjant Timo Harjunpaa podejmuje się wyjaśnienia tajemniczych przypadków śmierci, które występują w metrze. Dziwnym trafem każda ofiara po prostu wpada pod pociąg, ac o najdziwniejsze to nie z własnej woli. Policjanci biorą pod uwagę wypadek, a także zabójstwo. Jednak istnieje jeszcze jeden problem. Nie mogą ustalić kto jest zabójcą: mężczyzna, czy kobieta? Najwyraźniej są to dwie postacie, które działają w jakiś dziwny sposób.

Ta książka nie opiera się tylko i wyłącznie na morderstwach w metrze. Znajdziemy tutaj również ludzi, którzy borykają się z różnymi problemami. Między innymi przemoc w rodzinie, która pozostawia trwały ślad na całe życie czy samotność młodych ludzi, którzy są zagubieni w otaczającym nas świecie. Jedną z takich postaci jest pisarz Mikko Mois, którego rodzice wprost nienawidzą i uważają go za niewdzięcznika, a w dzieciństwie Mikko był traktowany karygodnie, co zostało mu w pamięci na zawsze. Jego syn – Matti, to chłopiec, który jest inny niż wszyscy i zawsze jest sam. Po rozwodzie rodziców zostaje z matką, która również zaburza jego spokój, chociażby tym, że bije się po twarzy, po to, aby uświadomić swojemu chłopakowi, że jej dziecko ją bije co jest nieprawdą. Matti ma tego dosyć i najchętniej przeprowadziłby się do ojca chociaż obydwaj się do siebie nie odzywają. W książce pojawia się również Leena, która jest dziewczynką w wieku Mattiego i ma kompleksy dotyczące swojego wyglądu, a także marzy o prawdziwej miłości. Znajdziemy tutaj również kapłana, który wyznaje kult Macierzy i za wszelką cenę stara się ochronić świat przed nadciągającym złem. Io dziwo to właśnie on stoi za zabójstwami w metrze.

Matti Yrjana Joensuu stworzył świetny kryminał, w którym poza akcją znajdziemy mnóstwo pobocznych, aczkolwiek tak samo interesujących wątków. Głównym wątkiem jest sprawa zabójstwa w metrze, aczkolwiek dla mnie wszystkie wątki były tak samo poważne i ciekawe. Autor dokonał świetnego wyboru wplatając między śmierć innych bohaterów, którzy również nie mają życia usłanego różami. Znajdziemy tutaj przede wszystkim takie uczucia jak współczucie, nienawiść czy tajemniczość. Każda z tych postaci jest na swój sposób ciekawa i tajemnicza.

„Harjunpaa i kapłan zła” to pierwsza książka tego autora, którą miałam okazję przeczytać i prawdę powiedziawszy nie zawiodłam się. Jak już pisałam jest to świetnie stworzona historia, posiadająca mnóstwo ciekawych wątków i zadziwiających postaci, dzięki czemu książkę szybko się czyta i nie jest nudna.

Najważniejszym bohaterem, który naprawdę mnie zaintrygował jest Mikko Mois, który jest pisarzem i ma problemy z rodziną, a właściwie to z byłą żoną, która każdemu robi na złość bez powodu. Prawdę mówiąc nie rozumiałam postępowania matki Mattiego i chyba nie zrozumiem jak można traktować tak swoje własne dzieci.

  „Harjunpaa i kapłan zła” to przejmująca książkach o losach niesamowitych bohaterów, którzy są naprawdę fenomenalni. Autor książki po prostu wiedział jak poruszyć serca i emocje czytelników, dlatego też polecam tą lekturę każdemu, a zapewniam, że nie będziecie zawiedzeni.

***

Egzemplarz redakcyjny otrzymałam od wydawnictwa Kojro, za co serdecznie dziękuję.


A tutaj zapraszam do internetowej księgarni :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz