10 czerwca 2012

[87] Chlapanie atramentemAutorki: Anne Mazer, Ellen Potter
Tytuł: Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy
Tytuł oryginału: Spilling Ink. A Young Writers Hardbock
Przełożyła: Beata Hrycak
Rok i miejsce wydania: Wrocław 2011
Wydawnictwo: Bukowy Las
Liczba stron: 279

Fragmenty książki:
"W trakcie poprawek fabuła może się zmienić, wydarzenia mogą zostać ułożone w innej kolejności. Mogą pojawić się nowe postaci, a kilka już istniejących może zniknąć."
"Szczegóły są najlepszym przyjacielem pisarza. To takie małe łobuziaki, które pomagają zahipnotyzować czytelników i nie pozwalają im oderwać się od książki."
"Dzieci potrzebują czadu na kolejne próby, póki nie opanują umiejętności chodzenia. Wy także potrzebujecie czasu."
"W szarych nagich celach pochlipują dziesiątki pisarzy, obgryzając ołówki, drąc papier i waląc głową w mur z frustracji."

Książki w formie poradników mają to do siebie, że nie każdy je lubi czytać, gdyż albo kogoś to nie interesuje albo woli coś innego. Jednak "Chlapanie atramentem" to znakomity poradnik dla każdego człowieka, który kiedykolwiek coś pisał i ma zamiar pisać jeszcze lepiej.

W tej książce znajdziemy porady dwóch pisarek na temat tworzenia książki, bohaterów, fabuły. Dodatkowo one same opowiadają jak zaczęła się ich przygoda z pisaniem, dzięki czemu dowiadujemy się o przeszłości dwóch autorek. Jako ludzie myślimy, że aby pisać to trzeba znać reguły. No i nawet tutaj się mylimy, gdyż nawet sławni pisarze nie do końca znają reguły po prostu robią wszystko tak jak chcą.

Jak już pisałam mamy tutaj do czynienia z dwoma autorkami, które chcą nam wskazać swoje porady i opowiedzieć jak to było w ich przypadku po to, aby każdy z nas się przełamał i spróbował pisać. I tak naprawdę to jest najbardziej fascynujące w tej książce.

Anne Mazer i Ellen Potter stworzyły cudowny poradnik dotyczący pisania, w którym znajdziemy to co powinno być potrzebne początkującemu pisarzowi, który chce stworzyć swoją pierwszą książkę. Poza poradami znajdziemy tutaj mnóstwo humoru, dzięki czemu nie myślimy o tej książce jak o poważnym poradniku tylko jak o przyjemnej lekturze.

Jedną z autorek miałam okazję poznać. Natomiast tej drugiej nie znałam, aczkolwiek sądzę, że był to wspaniały pomysł na oryginalną książkę, która przy okazji pomoże uwierzyć młodzieży w to, że każdy może pisać i tworzyć coś wspaniałego jeśli ma taką ochotę.

Okładka nie jest zła, aczkolwiek tytuł jest bardzo przyciągający i jest w nim jakieś poczucie humoru co owe autorki wprost uwielbiają.

"Chlapanie atramentem" to książka absolutnie dla każdego, aczkolwiek najbardziej polecam tym, którzy chcieli by napisać swoją własną książkę, gdyż ten poradnik na pewno im się przyda.

***

Egzemplarz redakcyjny otrzymałam od Wydawnictwa Bukowy Las, za co serdecznie dziękuję.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz