29 maja 2012

[21] W poszukiwaniu duchaAutor: Barbara Rosiek
Tytuł: W poszukiwaniu ducha
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2007
Liczba stron: 122

Fragment książki:
"Tak sobie myślę, że alkoholizm jest gorszy od narkomanii. Ćpun po prostu od razu umiera, a alkoholik dręczy latami, niszcząc psyche dzieci i innych. Po narkomanie bywają czasami wyrzuty sumienia, ale nie okaleczona dusza.
Jeszcze gorsze są osoby współuzależnione, wyżywają się na całym świecie i innych, poza rodziną. Nałogowiec ćpnie sobie lub machnie kielonka i jest spokój, a współuzależniony jątrzy.
Oczywiście cały układ jest chory i nałogowiec miewa się lepiej. Po prostu zrzuci winę na innych i Boga. A życie zwykle przegrywają wszyscy."


"W poszukiwaniu ducha" jest to książka opisująca życie autorki książki Barbary Rosiek, a dokładniej opis jej zmagań ze śmiertelną chorobą.

Autobiograficzna książka opowiada o tym jak to autorka kilka razy popełniała samobójstwo jednak dziwnym zbiegiem okoliczności zawsze ja ktoś ratował przez co nie umierała. Jednak teraz ona sama zaczyna się zastanawiać nad życiem oraz dlaczego Bóg kazał jej powrócić do świata żywych. Bo przecież nie jest już normalna jej ciało jest przecież gnijące i jej życie polega tylko na jego pielęgnowaniu. Baśka w czasie pisania wierszy odcina się od świata i zaczyna się zastanawiać nad swoim życiem, celami, pragnieniami oraz marzeniami, które chciała aby się spełniły. W gruncie rzeczy bohaterka przeżywa koszmar chociażby z tego powodu, że lekarze i jej bliscy chcą uratować jej życie i o dziwo im się to udaje. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że ona nie chce żyć i już dosyć długo pragnie śmierci jednak zawsze ją ktoś ratuje przed ostatecznym. Czy tym razem też tak będzie?

Owa książka opowiada o filozoficznym podejściu do życia w najtrudniejszym momencie jakim jest śmiertelna choroba, która może prowadzić do śmierci. Książka pokazuje przegraną walkę Baśki przez co zaczynamy się zastanawiać nad naszym własnym życiem oraz śmiercią. Autorka pokazuje, że wystarczy wziąć się w garść i powalczyć, bo każda walka może być wygrana.

Książka co prawda zbytnio nie przypadła mi do gustu, gdyż jak dla mnie była za bardzo filozoficzna jednak mam nadzieję, że komuś innemu się spodoba.

Ocena: 5/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz