1 czerwca 2012

[42] Wakacyjna miłość
Autorzy: Jerzy Pilch, Joanna Szczepkowska, Małgorzata Kalicińska, Wojciech Kuczok, Maria Nurowska, Krystyna Kofta, Stefan Chwin, Inga Iwasiów, Irek Grin, Ewa Siarkiewicz, Anna Nasiłowska, Jacek Melchior
Tytuł: Wakacyjna miłość
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2008
Liczba stron: 286

Fragmenty książki:
"Miał więc Stach 0 co go na bankietach w Marriotcie i Bristolu niemile wyróżniało - dłonie czerwone, ze śladami pamiętnych odmrożeń, [...], a wiadomo, że żadna prawie kobieta polska czy zagraniczna nie jest spragniona pieszczot miłosnych takimi rękami w kolorze łososia norweskiego [...]" - Wiedeńska miłość Stacha W.
"Artur wiedział, że może sobie pozwolić na te grę. Kobieta siedząca naprzeciwko potrzebowała go. A ponadto była bardzo atrakcyjna. I chętna. I wciąż go kochała." - Nieborak
"Dziewczyna, którą była, nie miała romansowych zamiarów tamtego, ostatniego lata. Była zorganizowana, zdecydowana, poważna. I miała jakiegoś chłopaka, może nie cud natury, ale z odpowiednimi ambicjami." - Para tamtego sezonu
"Żniwami Karol nazywa wyrwanie kolejnej laski, ale ja jak wiadomo, mam opory i zahamowania, żeby rwać "wszystko, co chodzi na dwóch nogach i ma graty z przodu" (gratami Karol nazywa kobiece piersi)." - Second Hand
"Wiedziała, kim jest, i była szczęśliwa, że tak pomyślnie się wszystko ułożyło, że znalazła porządnego człowieka, który szanował ją "mimo wszystko". Wystarczyło to, co jej ofiarował." - Wakacje Pana Tuliszki
"A potem mi Cyganeczka zniknęła z oczu, kiedym na chwilę wzrok spuścił, żeby portki znaleźć, ale spokojny byłem, bom wiedział, że otworzył się przede mną wymiar magiczny, nieznający niemożliwego [...]." - Wielki świtaniec białczański
"Dowód! Im bliżej było do wyjazdu, tym więcej o tym rozmyślała. Nie, czy faktycznie będzie to dowód miłości, ale jak to udowadnianie będzie przebiegać." - Orfeusz
"Dopiero teraz zrozumiałam, że to były sny erotyczne. Jeziora, lustra nieba zatopione w ziemi." - Jeziora
"Czy byłam gotowa na takie otwarcie wobec mężczyzny, na razie, co prawda, na odległość, ale kto wie czy zapisane słowo nie jest bardziej zobowiązujące od słów wypowiedzianych nawet w sytuacjach nader intymnych?" - Karaibski romans
"Felicja z rosnącą figlarnością pytała: czy nazajutrz zabiorę ją z sobą? I przeprowadzała mnie przez grzęzawisko, i wiodła pomiędzy ciałami opalających się błatniczan, i oni patrzyli na nas po swojemu." - Pięciopiętrowy blok na brzegu morza
"Luiza poczuła ogarniające ją ciepło, jak zwykle na widok jego zgrabnej sylwetki, ciemnych rozwichrzonych włosów i bursztynowych oczu." - Szósty żywot Feniksa
"Rady dla zakochanych to linia równoległa, która nigdy nie zetknie się z czynami." - Punkty w przestrzeni

"Wakacyjna miłość" to zbiór fragmentów kilu powieści, w których autor opowiedział historię wakacyjnej miłości. Tak więc w tej książce mamy do czynienia z 12 fragmentami różnych książek.

Pierwsza opowieść to "Wiedeńska miłość Stacha W." Stefana Chwina. Początkowo nieodwzajemniona miłość Stacha W., który walczył o Polskę, do Izuni - córki znajomego. Później? Namiętny romans po pozbyciu się osoby trzeciej, którą był kuzyn Izy.

"Nieborak" Irka Grina opowiada o Arturze - mężczyźnie mającym żonę -, który spotyka się po latach ze swoją kochanką z wakacji - Martą. Jak się okazuje mężczyzna miał tych kochanek tak dużo, że pomylił ich imiona. W dodatku kobieta cierpi z powodu lub winy Artura, bo zrobił jej coś przez co za niedługo może umrzeć.

W "Para tamtego sezonu" Ingi Iwasiów poznajemy Annę, która wyjeżdża do pracy na wakacje nad morze, gdzie poznaje milicjanta Janka. Razem spędzają niezapomniane chwile. Czy, aby na pewno? On po wakacjach wysyła do niej list. Jednak ona szybko zapomina o liście i o nim.

Kolejna opowieść tym razem "Second Hand" Małgorzaty Kalicińskiej opowiada o Wieśku - mężczyźnie po przejściach, który rozwiódł się z straszną wiedźmą jaką była jego żona. Oprócz tego ma dwójkę dorosłych dzieci. Pewnego dnia Wiesiek przyjeżdża do pensjonatu Ali - dawnej znajomej, gdzie jedynym gościem jest opryskliwa i histeryczna pani Ewa. Jak zakończy się znajomość Ewy z Wieśkiem?

W "Wakacje Pana Tuliszki" Krystyny Kofty poznajemy Pana Franka Tuliszkę, który podczas wakacji idzie sobie nad Wisłę, gdzie poznaje pewną kobietę i jej córkę - Anielkę. Niestety matka Anielki umiera, a Panu Tuliszce pozostawia opiekę nad Anielką, która wkrótce zostaje jego żoną.

"Wielki świtaniec białczański" Wojciecha Kuczok opowiada o Cyganeczce - prawdopodobnie samobójczyni góralów. Cyganeczka spotyka jednego górala, którego chce zabić, jednak on uchodzi z życiem.

Kolejna opowieść "Orfeusz" Jacka Melchior opowiada o Lidce - pięknej dziewczynie, która wyjeżdża na wakacje do Jastrzębiej Góry, gdzie później ma do niej dołączyć Arek - jej chłopak. To właśnie wtedy Lidka ma mu okazać dowód miłości. Jednak zanim to nastąpi dziewczyna swój pierwszy raz przeżyje z chłopakiem poznanym na plaży dzień wcześniej.

W "Jeziora" Anny Nasiłowkiej Iza sama wyjeżdża nad jezioro bez swojego męża - Jacka. Tam myśli o swojej miłości do Alexa - słynnego artysty. Jak się okazuje Iza przeżyła rozczarowanie, a jeden z mężczyzn zmarł.

Pani Ewa, z "Karaibskiego romansu" Marii Nurowkiej, to kobieta, która rozwiodła się z mężem i razem z psem pojechała na wakacje do swojego domku nad morze. Tam kobieta robi rachunek sumienia i zaczyna korespondować z Bogdanem - muzykiem, który zarabia na życie grając na statkach.

"Pięciopiętrowy blok na brzegu morza" Jerzego Pilch dotyczy z kolei mężczyzny, który przyjechał na wakacje i kobiety - Felicji, u której wynajmuje mieszkanie. Wszystko jest piękne i cudowne dopóki mężczyzna nie musi wyjechać.

W "Szósty żywot Feniksa" Ewy Siarkiewicz poznajemy Luizę, która ma męża, dzieci i wredną oraz wkurzającą teściową, która przeszkadza im dosłownie we wszystkim. Luiza ma tego dosyć i postanawia zrobić sobie tydzień wolnego. Na wakacjach poznaje Wilka z którym przeżywa miłe chwile i tak jak wielu innym każe zrobić jemu tatuaż nad sercem w kształcie feniksa.

Powieść "Punkty w przestrzeni" Joanny Trzepakowskiej pokazuje miłość między studentką, a profesorem na wakacjach. Jednak w tym przypadku zakochani zostają złapani na gorącym uczynku.

Jak widzicie tych kilka powieści utwierdza nas w przekonaniu, że wakacyjna miłość może zdarzyć się wszędzie. Zarówno nad morzem jak i w Warszawie. No i łączy ludzi, którzy nigdy by nie pomyśleli, że będą razem.

Mi osobiście podobały się wszystkie opowiadania poza powieścią Wojciecha Kuczok. Jednak najbardziej ujęły mnie "Wakacje Pana Tuliszki", "Szósty żywot Feniksa", "Orfeusz" i "Second Hand".

Minusem każdego z fragmentów jest zbyt dużo opisu, bo tak właściwe akcja zaczyna się pod koniec fragmentu, a przez 15 stron czytamy o nieistotnych przemyśleniach.

Książkę dostałam od siostry mojego chłopaka za co dziękuję ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz