10 czerwca 2012

[85] Cierpienia Młodego WerteraAutor: Johann Wolfgang Goethe
Tytuł: Cierpienia młodego Wertera
Tytuł oryginału: Die Leiden des jungen Werthers
Przełożył: Franciszek Mirandola
Rok i miejsce wydania: Kraków 2004
Wydawnictwo: Greg
Liczba stron: 89

Fragmenty książki:
"Opuściłem ciebie, którego tak kocham, z którym nierozłączny byłem i oto - cieszę się?"
"Postępuję z moim sercem, jak z chorym dzieckiem, powolny wszelakiemu jego zachęceniu."
"Przed oczyma duszy naszej widnieje nikły zarys całości, a uczucie nasze, zarówno jak spojrzenie, gubią się w tym majaku."
"Jakiż niewysłowiony jest ten świat, w który wprowadza nas niezrównany poeta."

Mówią, że miłość to uczucie dające radość i szczęście jednak nie zawsze tak jest. Co zrobić, gdy spotykamy się z nieszczęśliwą miłością? To właśnie wtedy zaczyna się prawdziwy problem. W książce "Cierpienia młodego Wertera" mamy do czynienia z nieodwzajemnioną, a właściwie to bardziej nieszczęśliwą miłością, z którą zmaga się tytułowy bohater.

Werter to tytułowy bohater całej opowieści. Pewnego dnia mężczyzna spotyka kobietę o imieniu Lotta, w której zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Od tej pory codziennie o niej myśli i stara się podbić jej serce jednak wszystko na próżno. Lotta jest bowiem zaręczona z Albertem przez co rani najgłębsze uczucia Wertera. Główny bohater jest zrozpaczony i nie umie sobie poradzić z tymi wszystkimi wydarzeniami. Jak potoczą się losy Wertera? Przeczytajcie, a zobaczycie.

Ta książka pokazuje nieszczęśliwą miłość, którą przeżywa Werter. To uczucie wytwarza w nim same nieprzyjemne uczucia takie jak rozpacz, zagubienie. Bohater nawet myśli o samobójstwie z tego powodu. Poza tym uczuciem możemy tu jeszcze znaleźć upokorzenie wynikające z odmiennych stanów, a także brak pomocy ze strony ludzi, w najgorszym momencie życia Wertera.

Johann Wolfgang Goethe uwiódł mnie niesamowicie stworzoną postacią jaką jest Werter. Autor ukazuje nam człowieka zakochanego, który cierpi i jest zagubiony w świecie. Werter szuka swojego miejsca na ziemi, ale nie umie go znaleźć przez co jest samotny i ma myśli samobójcze. Goethe stworzył ciekawą historię, która kończy się tragicznie i rzuca światło na wiele spraw, które znajdują się tuż obok nas w naszym codziennym życiu.

Jest to pierwsza książka jaką miałam okazję przeczytać jeśłi chodzi o tego autora. Co prawda do tej lektury zostałam zmuszona przez moją wychowawczynię uczącą języka polskiego, aczkolwiek jestem zadowolona ze spotkania z Werterem, gdyż jest to książka, która niesie ze sobą mnóstwo pytań między innymi o to, dlaczego główny bohater postąpił tak, a nie inaczej.

Okładka książki doskonale oddaje to co jest w niej zawarte, gdyż książka jest zbiorem listów napisanych przez Wertera, przez co możemy myśleć, że ta historia wydarzyła się naprawdę. Co do pistoletu to również ukazuje się w książce z dwa razy na pewno.

"Cierpienia młodego Wertera" to książka po której mamy głębokie przemyślenia i refleksje na tematy w niej zawarte. I po mimo tego, że książka jest lekturą szkolną to uważam, że każdy ją powinien znać, gdyż jak na lekturę jest świetna.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz